Grafiker ve Grafik Tasarım Portalı
bu bir ?§anakkale resmidir- 1012 kez bakıldı... - 1321 kez bakıldı... heyekl we kuma?¾ kompzsyn ?§izimidr...- 1039 kez bakıldı... bir in?¾aat firmas?½na yapt?½??½m ?§izim- 1035 kez bakıldı... - 785 kez bakıldı...Hola,

You are not member

. Please Login or Register.
Getting activation mail again Click Here.
Sectit Art School - Free Art and Graphic Design Tutorials, Lessons and Materials Artists LoungeLies and TruthsTopic: Sıfır Beden mi Olmak İsiyorsunuz?

Page: [1] |   
Send This TopicPrint
Posted by Topic: Sıfır Beden mi Olmak İsiyorsunuz?  (Read 3680 times)
0 Member and 1 Guest are viewing this topic.
Sectit
Murat KAYA
Sectit
*

Karma: 45
Offline Offline

Gender: Male

Total Posts: 1021


Activity
Level
Experience

Member Info WWW E-Mail
« : 18 Sep 2008, 11:26 »


Son dönemlerde medyanın literatürümüze soktuğu ‘sıfır beden’ kavramı özellikle gelişme çağındaki genç kızların aklını çelip birçok yeme bozukluğuyla ilgili hastalıkları da peşinde getiriyor. Bu hastalıklardan biri olan anoreksiya nervosa fazla kilolu olma korkusundan dolayı aşırı diyet yapma ve bunun sonucunda meydana gelen aşırı kilo kaybı olarak tanımlanan bir hastalıktır. Anoreksikler kiloları ne olursa olsun kendilerini şişman hissederler. Çoğu kez anoreksikler normalden daha zayıf olduklarını fark etmezler ve 45 kg olsalar bile kendilerini şişman kabul ederler. Daha da zayıf olma çabası içinde olan anoreksikler, her koşulda yemek yemekten ve kalori almaktan kaçınırlar. Bu hastalığın %10–20 oranı, oluşan çeşitli komplikasyonlar nedeniyle ölümle sonuçlanır.

Hastalığın nedenleri hakkında kesin bir yargıya varılmamasına karşın yapılan araştırmalar aile yaklaşımı, kültürel etkenler ve genetik faktörün hastalığı etkilediğini belirtmektedir. Bunun dışında yukarıda da belirtildiği gibi medyanın çok önemli bir rolü vardır. Çekici ve güzel olmanın çok zayıf olmakla alakalı olduğu yönünde yapılan haberler özellikle genç kızları etkilediği için bu hastalığa adeta davetiye çıkarmaktadır.

Bütün bu nedenleri göz önünde bulundurmak şartıyla sorunun aslında daha derinlerde olduğunu belirtmekte de yarar var. Yeme bozukluğu olan bireylerde aşırı derecede özgüven eksikliği, başkaları tarafından sürekli onaylanma ve kabullenme ihtiyacı vardır.

Hastalığın belirtileri ise şu şekildedir:

Gözle görülür kilo kaybı
Gittikçe içe kapanma
Aşırı derecede egzersiz yapma
Kilo almaktan şiddetle korkmak
Yorgunluk
Sürekli üşümek
Kaslarda güçsüzlük
Yemek yememek için sürekli bahane bulmak
Alışılmadık yemek yeme alışkanlıkları
Çok ince olmasına rağmen aşırı şişman olduğundan yakınmak
Baş ağrıları
Mükemmeliyetçi yaklaşım
Baş dönmesi ve bayılma
Topluluk arasında yemek yemekte zorlanma

Hastalığın tedavi aşaması ise hem psikolojik hem de tıbbi tedaviyi içeren bir şekilde olmalıdır. Diyetisyen tarafından kişiye özel hazırlanan yeme programıyla birlikte psikolog ile yapılan psikoterapiler eşliğinde bu hastalığa veda edilir. Ancak en önemlisi hastalığa yakalanıp tedavi yolu aramak yerine bu hastalığa yakalanmamak için önlem alınmasıdır. Bu aşamada çocuklarıyla ilgili olarak ailelere önemli bir görev düşüyor. Ebeveynlere özellikle ergenlik dönemindeki çocuklarıyla, onların benlik imajını zedeleyecek tarzda konuşmalar yapmamalarını ve ölümle sonuçlanabilen bu hastalıkla ilgili onları bilinçlendirmeleri gerektiğini tavsiye ediyorum.

Psk. Merve SARAÇOސLU

Merve Saraçoğlu - Kenthaber
Logged
zambak_100
zambak_100
Watcher
*

Karma: 0
Offline Offline

Gender: Female

Total Posts: 21


Activity
Level
Experience

Member Info E-Mail
« Reply #1 : 03 Feb 2009, 11:53 »


 benim arkadaşımda özeniyodu mankenlere sonra tedavi gördü tedavi süresince hiç 6 ay tv izleyemedi psikolog onlardan etkilendiğini sölemişti tedavisi bitince arkadaşımın bize sölediği cümle şuydu "ben ne kadar aptalmışım ergenlik döneminde büyüyüp gelişeceğime gittim o çırpı bacaklara özendim"dedi bizi de gülmekten öldürdü şuan keyfi yerinde artık öle bi takıntısı kalmadı mutluyuz:))
Logged
Konunun Etiketleri (Tags) :
Page: [1] |   
Send This TopicPrint

Sectit Art School - Free Art and Graphic Design Tutorials, Lessons and Materials Artists LoungeLies and TruthsTopic: Sıfır Beden mi Olmak İsiyorsunuz?

Chose Topic Here:  

Benzer Konular
Topic Title Started by Replies Views Last Messages