Grafiker ve Grafik Tasarım Portalı
- 771 kez bakıldı... - 1369 kez bakıldı... - 727 kez bakıldı... yok- 668 kez bakıldı... ?ki farkl?½ 2d d?¼nya modelinin photoshop ile birle?¾tirilmi?¾ hali.
Ortadaki yuvarlak k- 867 kez bakıldı...Hola,

You are not member

. Please Login or Register.
Getting activation mail again Click Here.
Sectit Art School - Free Art and Graphic Design Tutorials, Lessons and Materials Sectit Art SchoolDrawing LessonsDrawing BasicsTopic: Resimde Kullanılan Genel Araç ve Gereçler

Page: [1] |   
Send This TopicPrint
Posted by Topic: Resimde Kullanılan Genel Araç ve Gereçler  (Read 4474 times)
0 Member and 1 Guest are viewing this topic.
Sectit
Murat KAYA
Sectit
*

Karma: 45
Offline Offline

Gender: Male

Total Posts: 1021


Activity
Level
Experience

Member Info WWW E-Mail
« : 25 Jul 2008, 21:56 »


Resimde Kullanılan Genel Araç ve Gereçler

Resim çalışmalarında başarı elde etmenin en önemli şartı, gerekli araç ve gereçlerin tam olmasıdır. Eksik yada kötü olan araçlar ile yapılan resimlerde kötü sonuçlar verecektir. Bu bölümde adı geçen araç ve gereçler genel olarak "Desen" çalışmalarında kullanılacak olanlardır. Değişik tekniklerde yapılan resim çalışmalarında kullanılan diğer araç ve gereçler hakkında bilgileri diğer konularda işleyeceğiz.

Resim Kağıdı ve Defteri

Bir yüzü pürüzlü, beyaz veya açık gri tonlarda, birinci hamur resim kağıtları en uygun olanlarıdır. Silindiği zaman yıpranan, yıtılan veya tüylenen kağıtlar, sulu boya çalışmalarında kırışan veya buruşan kağıtlar elverişli değillerdir.


Piyasada 70x100, 50x70, 25x35cm ebatlarında satılan resim kağıtları bulunmaktadır. Çalışmanıza uygun birini seçebilirsiniz. Ayrıca 24x33cm ebatlarında veya değişik ölçülerdeki desen defterleride çizimleriniz bir arada durması açısından kullanışlı olacaktır.

Aşağıda örnek kağıtları görebilirsiniz, bunlar en sık kullanılan kağıt türleridir.Ucuz olması yönünden desen çalışmalarınızı ve alıştırmalarınızı bir tarafı pürüzlü olan ambalaj kağıtlarında veya kartonlarda yapabilirsiniz.

Kurşun Kalem

Resim ile ilgili çalışmaları çoğunda kullanıldığından; kalemlerii iyi tanımak ve yerine göre kullanmak gerekir. Kurşun kalem seçerken dikkat edilmesi gerekn üç şey vardır:

1. Çok ince ya da çok kalın olan kurşun kalemlerle üzeri kaygan olanlar elin tutma hakimiyetini güçleştirir ve zamanla el ve bileklerde ağrıya sebep olurlar.

2. Tahtası yumuşak olmalıdır. Kalem açacağını zorlayanlar, hem açacağın bıçağını körleştirir gereksiz maliyet çıkarırlar, hem de zaman kaybına yol açarlar.

3. Yapılacak işe göre kurşunun ( kalemin içindeki kömür mine) sertliği seçilmelidir. Kurşun kalemlerin ortasındaki kömür mine ( yada eskilerden kurşun) sertliği ve yumuşaklığına göre derecelendirilmiştir. Bu dereceler kalemlerin ne kadar yumuşak ve koyu ya da ne kadar sert ve açık tonlarda yazabileceğini göstermektedir.  Örnek vermek gerekirse; Sert uçlu kalemler "H" grubuna, yumuşak uçlu kalemler "B" grubuna girmektedir. "HB" kalem ise orta sertlikte bir kalemdir. Genellikle günlük hayatta kullandığımız urşun kalemlerin büyük çoğunluğunu oluştururlar. "Sınav Kalemi" olarak bilinen kalem ise "2B" sertlikte kalemlerdir. Yumuşak ve koyu yazarlar.

Aşağıdaki tablolarda kalemlerin derecelerine göre kullanım amaçlarını görebilirsiniz.


Silgi

Silginiz yumuşak olmalı ve iz bırakmamalıdır. Silerken kağıda zarar vermemelidirler.Silerken kağıdı tüylendiren sert silgilerle, sildikten sonra leke bırakanlar resimleri bozarlar ve zaman kaybına yol açarlar. Ayrıca çalışmanız da bozulacağı için hevesinizi kırabilir. Resim çalışmalarında silgiyi mümkün olduğunca az kullanmaya çalışmalısınız. Devamlı silgi kullanmayı alışkanlık haline getirirmemelisiniz.

Silgiler pek çok çeşit olabilirler bunlardan bazıları aşağıda gösterilmiştir.Resim Altlığı (ޞövale)

Resim yaparken kağıdın düzgün durması ve kağıdın göze olan uzaklığını ayarlamak için resim altlığı yada şövale dediğimiz daha çok tahtadan yapılmış araçlar kullanılır. Pratik olması açısından kalın mukavva, plastik plaka veya ince tahta plakalardan da resim altılığı yaplabilir. Günümüzde hazır satılan dosya biçiminde kıskaçlı resim altıkları satılmaktadır. ޝsterseniz kendinizde çalışma kağıdınızı altına sert bir karton keserek kullanabilirsiniz.

Aşağıda resimde görülen resim tahtaları ( şövaleler) daha çok profesyonel ressamlar ve teknik ressamlar tarafından kullanılır. Malzemesi ıhlamur veya kavak ağacıdır. Bu iki ağaç hafif ve sağlam olduğu için tercih edilir. Ayrıca alüminyumdan üretilenleride vardır. Bunlar daha çok ofis tipidir.Mürekkepler

Dolmakalem ve çini mürekkep piyasa en çok bulunanlardandır. Dolma kalem mürekkebi ışığa ve güneşe karşı dayanıksız olduğundan zamanla rengi soluklaşır, şeffaf olduğu içinde altındaki çizgileri gösterir.Çini mürekkebi sulandırılmazsa altındaki çizgileri göstermez ve daha dayanıklıdır. Toru yapmayan ve çabuk kuruyanları tercih edilmelidir. Şœlkemizde dünyaca in yapmış olan Pelikan bu konua başarılıdır.

Mürekkepler günümüzde,  rapido tabir edilen özel uçlu teknik çizim kalemlerinde yoğun olarak kullanılmaktadır. Çeşitli renklerde olabilirler. Kendi başınıza kargı çubuklarına şekil vereek veya tüyler ile de bu tür mürekkepleri kullanabilirsiniz. Aşağıda bir kaç çeşit renkli mürekkep yer almakta.Fırçalar

Yapı olarak kıl, naylon ve samur olarak ayırabileceğimiz fırçalar, çeşitli sertlikte ve kalınlıkta olabilirler. Kıl fırçalar sert, samur fırçalar ise çok yumuşak ve pahallıdırlar. Günümüzde sentetik olarak üretilen fırçalar istenilen sertlikte ve büyüklükte daha ucuza mal edilebilemktedir.

Fırçalar çok çeşitlidir, her birisi kullanıcılacağı çalışmaya göre şekillendirilmiş veya kılları çoğaltılmıştır.

Aşağıda çeşitli fırçalar görebilirsiniz.Tarama Uçları

Genellikle çelikten imal edilmiş olan uçlar daha çok desen çalışmalarında ince taramalar için kullanılır. Çok çeşitli kalınlıklarda ve uç şekillerinde imal edilirler. Çizgi romanlarda vazgeçilmez tarama ve çizim aracıdır. Çizgileri estetik ve dereceli olarak kalınlıklı olduğundan 2 bout hissini vermekte çok işe yararlar.

Aşağıda çeşitli marka ve modellerde tarama ve yazı uçlarını görebilirsiniz. Şœlkemizde en meşhuru "Horoz" marka olanlarıdır.** ޝyi bir resim yapmak istiyorsak; resmin kurallarını, estetiğini ve tekniklerini en iyi şekilde öğrenmek zorundayız...
« Last Edited: 26 Jul 2008, 13:14 From: Sectit » Logged
Konunun Etiketleri (Tags) :
Page: [1] |   
Send This TopicPrint

Sectit Art School - Free Art and Graphic Design Tutorials, Lessons and Materials Sectit Art SchoolDrawing LessonsDrawing BasicsTopic: Resimde Kullanılan Genel Araç ve Gereçler

Chose Topic Here:  

Benzer Konular
Topic Title Started by Replies Views Last Messages